Хто буде розвозити наші товари, або як боротися з нестачею водіїв

Друк | Завантажити в PDF

Ринок страждає від нестачі водіїв. Недавнє опитування "Дефіцит Талантів", що проводиться ManpowerGroup, вказує на те, що ця професія є п'ятою найбільш розшукуваною роботодавцями в усьому світі. Європа, в тому числі Польща тут не є винятком. Тож як уникнути колапсу в перевезенні вантажів в цих умовах?

Масштаби дефіциту викликають тривогу. Уже в 2009 році Європейський парламент оцінив дефіцит водіїв у 3,8%  в межах кордонів ЄС. Згідно звіту PwC, до 2023 року, німецький ринок буде потребувати 150000 водіїв вантажівок. Коротше кажучи, британські ринки потребують 50,000 водіїв вже зараз, в той час як Польща потребує понад 100 тисяч таких фахівців! Це було підтверджено в ході обстежень, проведених серед транспортних компаній, які показують, що в середньому вони прагнуть використовувати на 20% водіїв більше, ніж зараз.

ВОДІЇ СТАРІЮТЬ

На жаль, перспективи для збільшення їх числа в найближчому майбутньому немає. Дані, надані урядом Франції говорять, що між 2007 і 2009 роками, 84% професійних водіїв було 30 років і старше. Всього лише 25 років тому ця група становила 72% від загального обсягу. Дослідження на замовлення ZF Friedrichshafen показує, що 40% водіїв вантажівок в Німеччині вийдуть на пенсію протягом 10 років. Це означає, що в цей період 250 000 водіїв зникне з ринку праці! Природньо, вони замінюються новими, але не так швидко, щоб заповнити зростаючий розрив. Передбачається, що в наступному десятилітті молоді водії будуть заповнювати тільки 25000 вакансій в Німеччині.

Аналогічні тенденції спостерігаються в більшості країн Європи. Там кількість водіїв зростає, але  занадто повільно, щоб задовольнити потреби
навіть місцевих підприємств. У Польщі, близько 35 тисяч осіб отримують попередні кваліфікації щороку. Близько 25 тисяч водіїв залишили професію в той самий період. Таким чином, немає ніяких шансів, щоб швидко ліквідувати дефіцит водіїв в Польщі, тим більше, що деякі з них вибирають роботу в німецьких компаніях задля більшого заробітку.

ЧОМУ ВОДІЇВ НЕ ВИСТАЧАЄ

Багато людей не обирають професію водія або кидають цю роботу (дослідження, проведене компанією PwC показує, що 20% водіїв планують зробити це найближчим часом), тому що вони розуміють, що отримані доходи не компенсують існуючу відповідальність та специфічний режим роботи.

Проблема також полягає у високому вхідному бар'єрі для цієї професії. У Польщі, вартість навчання та іспитів щоб отримати роботу водія коливається між 9,800 та 12,300 польских злотих,  тоді як середня зарплата в 2015 році становить 4121! польских злотих.
У Великобританії витрати нижчі  порівняно з середньою заробітною платою (близько 3000 фунтів), проте Асоціація Автомобільних Перевезень та Міністерство Фінансів вказують саме на вартість навчання, як одну з основних причин, що стримує молодих людей (нижче 21) від обрання цієї професії. Вартість отримання кваліфікації є для них зависокою, хоча в той же час вони не матимуть проблем, пов'язаних з незручностями перебування далеко від дому, на відміну від старших водіїв, які в більшості випадків вже мають сім'ї.

Недостатній приплив молодих людей в професії все ще пояснюється швидким старінням суспільства і непривабливим образом кар'єри водія. Місцеві проблеми також відіграють свою роль. Польща може постраждати від нестачі водіїв через урізання професійної освіти в останні роки (проте ситуація поступово змінюється -
у 2016 році вже було впроваджено 29 класів для водіїв-механіків). На ситуацію також вплинуло скасування загального призову в армію. Обов'язкова військова повинність надала шанс для багатьох молодих людей отримати кваліфікацію водія безкоштовно.

СПРОБИ ВИРІШИТИ СИТУАЦІЮ

Використання робочих зі Сходу може бути шансом для збільшення кількості водіїв в Європейському Союзі. Ця тенденція чітко простежується (наразі польські компанії наймають в два рази більше українців і білорусів, ніж рік тому). Проте, їхня пропозиція не є необмеженою і складні адміністративні процедури (наприклад, вони повинні пройти кваліфікаційні випробування на іноземній мові) не дозволяють легко вирішити цю проблему.

Країни-члени Європейського Союзу намагаються збільшити число водіїв, використовуючи правові механізми, спрямовані на підвищення конкурентоспроможності місцевих транспортних компаній і їх привабливість для потенційних співробітників. Все більше і більше країн впроваджують обов'язковий мінімальний розмір оплати праці для водіїв (як MiLoG в Німеччині або Loi Macron у Франції), а також
посилюють правила ЄС щодо таких працівників. Проте, ці дії до сих пір не принесли очікуваних результатів.

Дефіцит водіїв у Європі зростає, і здається, його важко уникнути. Тому варто подумати про зміну транспортної структури, з тим щоб звести до мінімуму попит на водіїв. Сильне сприяння інтермодальних перевезень Європейським союзом в останні роки (до 2030 року, 30% товарів в ЄС повинні транспортуватися в такий спосіб, 50%
у 2050 році) переслідує не лише екологічні цілі. Це один з небагатьох способів боротьби з браком водіїв.

ІНТЕРМОДАЛЬНИЙ ТРАНСПОРТ МОЖЕ СТАТИ РІШЕННЯМ

Вже кілька років, на всіх транспортних конференціях, ми чуємо, що залізничний транспорт є наше майбутнє. Вже зараз багато хто з наших клієнтів, які регулярно перевозять вантажі з Іспанії, перейшли на інтермодальні рішення. Аргументи на користь інтермодальних перевезень є перш за все економія: гарантована стабільність ставок протягом одного календарного року, не впливає механізм палива і постійна наявність транспортних засобів. Це має велике значення на Піренейському півострові через велику частку фруктів в транспорті. Вони вимагають великої транспортної робочої сили в дуже короткий проміжок часу. Отже, автомобільні транспортні тарифи в сезон є обурливо високими, а наявність машин мінімальна. Тож не дивно, що багато клієнтів обирають залізницю як більш передбачувану.

Наразі доставка від дверей до дверей залізницею складає 9
днів для Барселони і 11 до Мадриду відповідно. Проте, ми все ще працюємо над укороченням цих термінів. Ми знаємо, що транспортні витрати відіграють важливу роль, але термін доставки, де капітал, тобто товари заморожуються є однаково значущим, і це в значній мірі підвищує важливість часу в дорозі. З'являється порочне коло: клієнт не обирає послугу через час доставки а, отже, оператор не має достатньої кількості вантажу, щоб дозволити собі відкрити пряме з'єднання. Проте, якби його вдалось запустити за допомогою спільних зусиль бізнесу, що зацікавлений у перевезенні вантажів та логістичного оператора, це принесло б користь усім у вигляді дуже економічно привабливого та швидкого обслуговування.

Ми вже знаємо, що відкриття нового прямого з'єднання з Іспанією скоротить час доставки в Барселону і Мадрид до 4 та 6 днів відповідно. Інтермодальні з'єднання, безумовно, не вирішать проблему нестачі водіїв в Європі. Автомобільний транспорт завжди буде необхідним, що означатиме постійний попит на водіїв. Проте, вже сьогодні ми маємо думати про перенесення деяких вантажів від доріг до інтермодальних рішень, а потім компанії, які вирішили скористатись цим, не будуть так сильно страждати від нестачі драйверів.

28.12.2016
Александра Кочемба

Александра Кочемба

Менеджер з інтермодального транспорту

Менеджер з інтермодального транспорту в компанії Рабен Транспорт. Працює в галузі логістики з  2008 року. Автор багатьох публікацій про інтермодальні перевезення.