Raben logo
csm_Sea_Air_empty_3d353ec4b8.jpg

Інкотермс: Ключовий документ міжнародних перевезень

2023.10.12
Інкотермс (International Commercial Terms, міжнародні комерційні умови) — це ключовий документ для будь-якого учасника міжнародних перевезень. Він встановлює чіткі правила і умови для поставки товарів з однієї країни до іншої, визначаючи ролі та відповідальність продавця і покупця на кожному етапі всього процесу міжнародних перевезень. Він допомагає створити основу для надійних та ефективних міжнародних торгових операцій, забезпечуючи довіру між сторонами і сприяючи розвитку економіки вцілому.

Основна мета Інкотермс — забезпечити стандартизацію умов постачання та уніфікацію термінології, що використовується в міжнародній торгівлі. Це робить процес укладення та виконання міжнародних договорів більш прозорим і ефективним, мінімізує можливі конфлікти між сторонами та сприяє розвитку світової торгівлі.

Інкотермс включає 11 основних термінів, які описують різні етапи постачання товарів. Основні з них включають:

 • EXW (Ex Works) - продавець здійснює поставку товарів власними зусиллями в своєму власному місці розташування. Покупець несе всі витрати та ризики після забору товарів у продавця.
 • FCA (Free Carrier) - продавець передає товари перевізнику, обраному покупцем, в місці, зазначеному покупцем.
 • CPT (Carriage Paid To) - продавець організовує перевезення товарів до зазначеного пункту призначення, але не несе відповідальності за ризики після передачі товарів перевізнику.
 • CIP (Carriage and Insurance Paid To) - аналогічно CPT, але з додатковим страхуванням товарів.
 • DAP (Delivered at Place) - продавець доставляє товари до зазначеного пункту призначення, не розмитнює товари та не вивантажує їх.
 • DPU (Delivered at Place Unloaded) - подібно до DAP, але продавець також вивантажує товари в місці призначення.
 • DDP (Delivered Duty Paid) - продавець здійснює поставку товарів і несе всі витрати, включаючи мито та податки, до місця призначення.

Це лише кілька основних термінів Інкотермс, і кожен з них має свої конкретні умови та відповідальності для продавця та покупця. Важливо враховувати, що правила Інкотермс повинні бути включені в міжнародний контракт, і вони визначаються сторонами, що укладають угоду.

Завдяки Інкотермс міжнародні перевезення стають більш передбачуваними та прозорими. Розуміння і правильний вибір термінів Інкотермс допомагає уникнути непорозумінь та конфліктів між сторонами.

«Інкотермс – це основа успішної міжнародної логістики. Ця система допомагає визначити ролі та відповідальність сторін у міжнародних торгових угодах, зменшує ризики і сприяє підвищенню ефективності постачання товарів по всьому світу. Без правильного використання Інкотермс можуть виникнути затримки, непорозуміння чи додаткові витрати. Від цього залежить успіх будь-якої міжнародної логістичної операції» – коментує Світлана Шипіль, Директор відділу міжнародних перевезень «Рабен Україна».

Основні принципи, регульовані в термінах Інкотермс:

 • розподіл між продавцем і покупцем транспортних витрат за доставку товару, тобто визначення, які витрати і до яких пір несе продавець, і які, починаючи з якого моменту, - покупець.
 • момент переходу з продавця на покупця ризиків пошкодження, втрати або випадкової загибелі вантажу.
 • дату поставки товару, тобто визначення моменту фактичної передачі продавцем товару в розпорядження покупця або його представника - наприклад, транспортної організації - і, отже, виконання або невиконання першим своїх зобов'язань за строками поставки.

Оновлення Інкотермс в 2023 році.

З початку нового 2023 року діють нові правила, але навіть після цієї дати немає зобов’язання використовувати тільки правила Інкотермс зразка 2023. Якщо ви не вказали в своєму контракті, на яку версію слід посилатися, або якщо у вас є контракт, в якому зазначено, що застосовуються останні редакції, тоді в цих обставинах будуть застосовуватися правила 2023 року.

 • Доставка на місце без розвантаження. Раніше правило гарантувало доставку до терміналу, яка не включала наступну доставку до розвантаження. В нових правилах може бути абсолютно будь-яка точка призначення, яку вибрав клієнт і зазначив у договорі.
 • Страховий поліс доставки. В попередніх версіях продавець зобов’язується оформити страховку на всю поставку для покупця, в оновлених правилах це правило було уточнено і більш детально описано. Тепер є чіткі межі для страхування промислових товарів, а також будь-якого іншого вантажу. Є високий і середній рівень покриття, але також можуть зумовлюватися інші умови страхування. Всі умови мають бути прописані в договорі.
 • Перелік витрат. Новий пункт, що стосується розподілу витрат, який прописується для кожного використовуваного шифру.
 • Безпека. Гарантія безпеки – це основа відносин, тому в правилах 2023 року прописано багато умов, що стосуються цього питання.
 • Транспорт для транспортування. У редакції 2010 було прописано, що перевізником може бути тільки зареєстрована компанія. На даний момент покупець може і сам забрати своє замовлення. Це особливо важливо з доставкою, яка фактично закінчується на складі постачальника, а подальші дії вимагаються від клієнта. Тепер покупець може не наймати компанію, а приїхати за товаром самостійно.

Умови Інкотермс 2023 істотно не змінилися, але невеликі незначні зміни є абсолютно необхідними для фахівців в сфері торгівлі.