Претензія – це:
- вимога добровільного врегулювання спору, пов’язаного з порушенням договірних зобов’язань;
- форма досудової реалізації господарсько-правової відповідальності.
Сфера покриття та відповідальність перевізника у випадку невчасної доставки, нестачі, втрати чи пошкодження вантажу регулюється:
- для внутрішньоукраїнських перевезень: Господарський Кодекс України, Цивільний Кодекс України, Постанова ради міністрів Української РСР від 27.06.1969 р. № 401 «Про Статут автомобільного транспортну УРСР», Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених Наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 р. №363, Інструкція Держарбітражу СРСР про приймання продукції виробничо-технічного призначення та товарів народного споживання за кількістю №П-6 та якістю №П-7;
- для міжнародних перевезень: Господарський Кодекс України, Цивільний Кодекс України, CMR, Конвенція про договір міжнародного автомобільного перевезення вантажів від 19.05.1956 р.
Важливо! Відповідно до вимоги п. 15.3 Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, зареєстрованих Міністерством юстиції України 20.02.1998 р. за № 128/2568 акти мають бути підписані представником перевізника та вантажовідправника (вантажоотримувача). Односторонні записи в акті як вантажовідправника (вантажоодержувача), так і водія вважаються недійсними. Відповідно до вимоги ч. 5 ст.222 ГК України претензія має бути підписана лише уповноваженою особою підприємства.
Важливо! Складання акту про пошкодження/нестачу/втрату у присутності водія не гарантує відшкодування збитків, а лише дає підстави для пред’явлення претензії Перевізникові.
До претензії мають бути додані наступні документи*:
- Для внутрішньоукраїнської дистрибуції:
1. ТТН або її належним чином завірена копія;
2. Акт про розбіжності або його належним чином завірена копія;
3. Видаткові накладні, пакувальні листи тощо;
4. Розрахунок суми претензії;
5. Фото пошкодження вантажу.
- Для міжнародної дистрибуції:
1. СMR або її належним чином завірена копія;
2. Aкт про розбіжності або його належним чином завірена копія;
3. Інвойси та інші документи, що підтверджують вартість товару та розмір збитку;
4. Розрахунок суми претензії;
5. Фото пошкодження вантажу;
6. Висновок ТТП або іншої незалежної організації.
*ТОВ «Рабен Україна» залишає за собою право вимагати інші додаткові документи для з’ясування причин та обставин настання збитку.
Офіційна претензія має бути надіслана ТОВ «Рабен Україна» з пакетом необхідних документів за поштовою адресою: вул. Броварська 150, смт Велика Димерка, Броварський район, Київська область, 07442.
Пред’явлення претензії перевізникові не може бути підставою для невчасної оплати транспортно-експедиційних послуг!
Претензія подається до винуватця в установлені законодавством строки.
Важливо! У випадку порушення терміну пред’явлення претензії ТОВ «Рабен Україна» має право відмовити у виплаті відшкодування. Будь-ласка, дотримуйтесь встановлених термінів.
Вчасне оформлення документів гарантує швидкий розгляд претензії!
Відповідь на претензію надається протягом 30 календарних днів від дня отримання повного пакету документу/останнього документу і пояснень щодо даного випадку та обставин його настання.
Результат розгляду претензії – її оплата або відмова. У випадку часткової оплати або відмови ТОВ «Рабен Україна» надсилає офіційну відповідь рекомендованим листом з повідомленням на поштову адресу, вказану у реквізитах Претензіата. Оригінали ТТН і акту про пошкодження повертаються.
У випадку незгоди з відмовою або частковою оплатою претензіат має право звернутися до Господарського суду для вирішення спору.
Претензія, яка підписана не уповноваженою на це особою, або не відповідає вимогам чинного Законодавства України, не може бути розглянута.
Форму претензії, зразок акту про розбіжності та інформацію про презензії Ви можете завантажити тут: